zabawa

Jak zaplanować dziecku czas

W XXI wieku ludzie mają mało czasu wolnego, który mogą poświecić swoim dzieciom. Powodem jest nadmiar obowiązków, wysokie ambicje zawodowe lub ciągły niedosyt sukcesów. Na takich zachowaniach cierpią dzieci, które spędzają dużo czasu w przedszkolu, z opiekunką lub dziadkami. Zawrotne tempo nie idzie w parze z dobrym wychowaniem latorośli, warto tak zorganizować swoje życie, aby je uwzględnić w nim.

Połącz przyjemne z pożytecznym.

Każdy potrzebuje chwili relaksu i odpoczynku od pracy. Dzieci spędzają wiele godzin w szkole i również czują się zmęczone. Warto zaplanować wspólne wyjście na basen, do teatru lub skorzystać z innych atrakcji łączących pokolenia. Nawet krótki spacer do pobliskiego parku może poprawić samopoczucie i relacje w rodzinie. Podczas spędzania wolnego popołudnia z dziećmi ważne jest, aby połączyć preferencje wszystkich członków rodziny i nie zamykać się na propozycje najmłodszych.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz młodsze nie zwracają największej uwagi na formę spędzania czasu wolnego, ale na towarzystwo. Jeśli zadbamy o dobrą atmosferę możemy być pewni, że zafundujemy dużo frajdy pociechom. Organizacja czasu wolnego ze szczególnym uwzględnieniem ruchu i aktywności fizycznej przyczynia się do pozytywnego nastawienia do życia od najmłodszych lat oraz otwartości na pracę w grupie. Dlatego warto kształtować charakter dziecka, aby unikać problemów z zaaklimatyzowaniem się w nowej szkole, na zajęciach pozaszkolnych, półkoloniach lub wycieczkach.

Oderwij dziecko od komputera lub naucz go kreatywnego korzystania z niego

Niestety komputer jest ulubioną formą spędzania czasu przez wiele dzieci. Jednocześnie rodzice starają się go zminimalizować. Niestety ten sposób powstaje konflikt, ponieważ pociechy robią wszystko, aby poświęcać jak najwięcej czasu na przeglądanie stron internetowych lub granie w gry, a rodzice wprowadzają zakazy i ograniczenia. Natomiast wiele godzin spędzanych przez nich w pracy nie wpływa dobrze na kontrolowanie dziecka, które w dowolny sposób spędza popołudnia, najczęściej przed komputerem. W takim przypadku najlepiej zabrać swoją pociechę na świeże powietrze i starać się tak organizować im czas, aby dostrzegały alternatywy dla przestrzeni wirtualnej.

Jeśli dziecko nie daje oderwać się od komputera warto zapisać je na zajęcia pozalekcyjne z programowania, tworzenia grafiki lub gier. Świetną propozycją są również półkolonie o tematyce związanej z informatyką. Decydując się na taki sposób planowania czasu najmłodszym członkom rodziny, mamy pewność, że przynajmniej nauczą się kreatywniej wykorzystywać narzędzie, jakim jest komputer i może znajda swoje powołanie zawodowe w tej branży. Informatyka jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi usług, nic dziwnego, że osoby młode tak bardzo utożsamiają się z nią i poświęcają jej tak wiele czasu, aby zoptymalizować wpływ informatyki na dziecko należy pielęgnować wszystkie jego zainteresowania i starać się pokazywać wyjątkowość oraz zalety innych atrakcji. Jeśli zaobserwujemy przychylność dziecka w stosunku do innych dziedzin warto to wykorzystać i wprowadzić nowe hobby w jego życie, np. jeśli okaże się że pociecha lubi pływać lub chciałaby nauczyć się nurkować, można wykupić karnet dla całej rodziny na basen, w ten sposób zadbamy o dobre stosunki w rodzinie i dodatkowo miło spędzimy czas.